Kézműves sör?
Azt mondják, hogy valójában nem is létezik kézműves sör, hiszen a modern kisüzemi sörfőzdék jobbára automatizált, zárt rendszerben állítják elő a termékeiket. A különbség az alapanyagban, és a méretgazdaságosságban van, nem pedig abban, hogy kézi munkát használnak a gyártás során. (akit érdekel, olvassa el Kárpáti Judit cikkét a Gyártástrend tavaly decemberi számában)
Az egyik üzleti találkozóm alkalmával szóba került a sörfőzés is és beszélgettünk a kisüzemi, azaz „kézműves sörökről”. Az ismerősöm ennek kapcsán mosolyogva megjegyezte, hogy náluk bizony „sok a kézműves termék”, mert a lézer és plazma vágás után sorjátlanítani kell az alkatrészeket és ez bizony kézi művelet. Azt mondta, hogy nem éri meg a nagyüzemi sorjátlanítót megvenni, mert csak időszakosan menne, ahhoz meg drága.
Akkor még nem gondoltam, hogy nagyon könnyen fogok tudni „méretgazdaságos” megoldást ajánlani. De mielőtt rátérnénk a méretgazdaságosság kérdésére, nézzük meg, hogyan működik a sorjátlanítás:
A klasszikus felépítésű sorjátlanító berendezések 3 fázisban végzik a felület megmunkálását. Az első fázis rendszerint eltávolítja a sorját (R), a második éllekerekítést végez (H), a harmadik pedig a felület síkját „munkálja meg” (B).
A modern gépeken ezek az egységek variálhatók, a munkadarab rögzítése pedig mágneses vagy vákuumos úton történik.
Egy ilyen gép ára nagyjából 60.000 EUR-tól indul és felszereltség, méret és teljesítmény függvényében változik. Előnye, hogy termelékeny, szépen megmunkált felületet lehet vele készíteni. Hátránya, hogy magas a beruházás költsége.
Tudjuk, hogy mindig van olcsó megoldás is, ezért a legtöbb gyártó kínálatában van olyan kézi sorjátlanító berendezés, ami gyakorlatilag egy paralelogramma mechanizmusra felszerelt villanymotorból és egy asztalból áll, ahol közvetlenül a motor tengelyére van felszerelve a sorjátlanítást végző tárcsa. Előnye az alacsony bekerülési költség (6-10.000,- EUR), hátránya, hogy még mindig kézi munkáról van szó, és éppen ezért a felület kialakítás minősége is változó.
És most jöjjön a kézműves sör kategóriájába tartozó méretgazdaságos megoldás: képzeljünk el egy olyan berendezést, amely a nagy gépek középső karusszelére épül, az alkatrész behordást szalag végzi és az elvégezhető feladat attól függ, hogy az 5 tárcsás karusszelt milyen tárcsákkal szerelem fel:
A bal oldali drótkefés korong rozsdátlanításra, a jobb oldali lamellás korong éllekerekítésre való.
A tárcsák gyorsan cserélhetők, így könnyen átállíthatjuk az egyik műveletről a másikra. Mindezt egy 650 mm asztal szélességű gép esetén kevesebb, mint 25.000 EUR-ért. Az alkatrészek adagolása könnyen automatizálható, így nem kell, hogy valaki állandó felügyelet alatt tartsa a gépet.
A videó 2 percben megmutatja, hogy:
-milyen anyagok, és felületek kezelésére alkalmas tárcsák közül választhatunk
-milyen gyors, és pofonegyszerű a szerszámok cseréje
-milyen szép felületet kapunk a gépnek köszönhetően
Aki pedig kíváncsi arra, hogy milyen kiegészítő és milyen ettől komolyabb berendezésekkel lehet szépen megmunkált felületet elérni, nézze meg további sorjátlanító termékeinket, és kérje ajánlatunkat.
Kérje ajánlatunkat itt!